Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2015

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΕΚ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

Κυριακή 29/11/2015        Γήπεδο  ΕΑΚ Σταυρούπολης      Γ2 Κατηγορίας Ε.ΚΑ.Σ.Θ

Απαραίτητη ήταν η  νίκη για την ομάδα του ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ Ηλιούπολης εφόσον ήθελε να διατηρήσει προσδοκίες για διάκριση στην αγωνιστική περίοδο. Η τελική διαφορά στο σκορ δείχνει μια άνετη επικράτηση, όμως η πρώτη περίοδος του αγώνα δεν προμήνυε κάτι τέτοιο. Οι φιλοξενούμενοι -ενισχυμένοι με τον Χατζόπουλο- μπήκαν συγκεντρωμένοι και πήραν το προβάδισμα με εύστοχες επιλογές.
Από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν τη νευρικότητα και «πάτησαν γκάζι» διατηρώντας μια διαφορά 15-20 πόντων ως το τέλος του αγώνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του παιχνιδιού:

ΑΞΙΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Κυριακή  22/11/2015              Γήπεδο Κλειστό Χαλάστρας                   Γ2 Κατηγορίας Ε.ΚΑ.Σ.Θ

Νικητής στο ντέρμπι ο μαχητής Αξιός Ανατολικού επί της ομάδας του Μεγάλου Αλέξανδρου Ηλιούπολης με 59-56. Με εναλλαγές στο σκορ το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό.
Παίζοντας σε όλο τον αγώνα μια ζώνη 3-2 οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και ορισμένες άστοχες επιλογές των αντιπάλων. Οι φιλοξενούμενοι διεκδίκησαν με αποφασιστικότητα τη νίκη αλλά δεν κατάφεραν να προστατέψουν τη μικρή διαφορά που έχτισαν στο τέλος, από την ευάλωτη άμυνά τους.